Hoppa till innehåll
Hemma hos
  1. Framsida
  2. Temasidor
  3. Hemma hos
  4. Från trea till tre egna våningsplan

Från trea till tre egna våningsplan

Med en längtan efter villalivet och en önskan om att behålla det bekväma med lägenheten, hittade Erik och Elin den perfekta mixen: ett av townhousen i Brf Kungsvägen i Edsviken.

Man och kvinna med två småbarn

Idag bor paret i en trea i Norra Djurgårdsstaden med sina två söner på 1 och 3 år. Lägenheten har varit utmärkt som övergångsbostad, men i takt med att barnen växer behöver de fler rum.

En söndag snubblade de över Kungsvägen i Edsviken på Hemnet och åkte på visning samma dag.

- Vi blev positivt överraskade och kände att det var ett riktigt spännande projekt, med bra läge och kommunikationer, berättar Erik.

Båda har trivts med att bo i lägenhet nära stan, men har samtidigt lockats av huslivet och en plats där barnen kan springa friare.

- Här får vi en perfekt mix av båda, säger Elin.

Innergården blir ”lite som en stor kram”

Valet föll på ett av townhousen på 140 kvm med terrass mot Edsvikens villaområde och uteplats i söder mot den lummiga innergården med orangeri, som delas med Brf Strandvägen. Att omge sig med många grannar tycker Elin känns lite som en stor kram.

- Både barnen och vi kommer att kunna lära känna andra på ett sätt som inte är möjligt i villa med egen trädgård.

Deras nya hem är i tre plan: ett luftigt kök och vardagsrum i bottenplan, sovrum för alla på plan två och allrum med utgång till terrassen på översta planet.

- Det blir en frihet att kunna sprida ut sig på flera plan, förklarar Elin, och sitta högst upp och blicka ut över hustaken. Kanske skippar vi TV där uppe?

- Och gäster kan få ett eget våningsplan när de kommer på besök och bor över, tillägger Erik.

orangerie i solen

Uteplatsen vetter mot innergården med orangeri

Trygga med att ta steget till att köpa

Att OBOS gått in och sänkt föreningens lån, och garanterar att köpa eventuellt osålda bostäder var också avgörande för köpet.

- Det var en trygghet som fick oss att ta steget, berättar Erik.

Husen är snart färdiga och tillträdet sker redan under hösten. Nyligen öppnade Brf Kungsvägen sin visningsbostad, där intresserade kan titta närmare på inredningen och få en känsla för boendet.

Läge för en smidig vardag med guldkant

Under Kungsvägen och Strandvägens innergård finns garage och cykelparkering, Erik och Elin har valt att hyra en plats med laddstolpe.

- Nästa steg blir att köpa bil, även om vi egentligen inte kommer behöva den varje dag med 4 minuters promenad till en stor ICA-affär, berättar Elin

- Ja, vardagen blir enkel att få ihop här – vi bor ju i princip vid stationen, säger Erik.

När vi frågar vad de mer ser fram emot med flytten är de överens:

- Springa rakt ner till stranden i Edsviken!

härlig utsikt vid vatten

En kort promenad från Brf Kungsvägen ligger Edsviken

Publicerad:

Uppdaterad:

Relaterade artiklar

  • William och Linnea valde lugnet i Västervik – från Stockholm till Brf Havsbrisen

    Hemma hos

    Närheten till naturen, havet och gemenskapen i Brf Havsbrisen blev avgörande när William och Linnea lämnade storstadspulsen bakom sig. Nu har de hittat hem i ett nyproducerat parhus – med OBOS som trygg partner hela vägen.

  • Så löste Johan förtur till sin första lägenhet

    Hemma hos

    I våras flyttade Johan, 28, in i sin allra första bostadsrätt. Men till skillnad från många andra debutanter på Storgöteborgs bostadsmarknad kunde Johan inleda sin bostadskarriär med en centralt belägen nyproducerad tvåa. Anledningen till denna gräddfil? Ett medlemskap i OBOS.

  • Vi bygger hem för - Britt-Marie

    Hemma hos

    På OBOS är vi stolta över att förverkliga bostadsdrömmar för alla åldrar i både Sverige och Norge. Men en bostad är ju så mycket mer än bara väggar och tak.