Hoppa till innehåll
Hemma hos
  1. Startsida
  2. Inspiration
  3. Hemma hos
  4. Ett hem, två ägare – möt tvillingparet som delar på bostadsdrömmen

Ett hem, två ägare – möt tvillingparet som delar på bostadsdrömmen

Delad glädje är dubbel glädje – i hela lägenheten. För tvillingarna Axel och Vilmer öppnade ett medlemskap i OBOS inte bara upp dörren till bostadsmarknaden, utan även till drömlägenheten i centrala Nacka.

Tvillingarna kollar på utsikten från husets gemensamma takterrass

– Det känns himla fint att kunna äga någonting själva, och det är ju tack vare medlemskapet i OBOS som vi fick den här möjligheten, säger Axel och Vilmer.

Som ung vuxen kan bostadssituationen lätt kännas hopplös. Långa kötider, dyra andrahandslägenheter och svårigheter att få lån.

– Det är jättetufft att ta sig in på bostadsmarknaden som ung. Det är så dyrt, så många väljer ju att hyra eller ta sig till en annan stad i stället. Men att komma in på bostadsmarknaden känns viktigt för ekonomin, säger Vilmer.

Upptäck fördelarna som OBOS-medlem

Vilmer ligger i soffan och läser bok, Axel sitter på golvet och bollar med pingisracket
Axel lutar sig mot diskbänken i köket
Halva bostaden äger tvillingarna själva, resten delägs med OBOS – en lösning som ger både frihet och trygghet som förstagångsköpare enligt Axel.

Annonsen som förändrade allt

Tvillingarna Axel och Vilmer känner mer än väl igen sig i bostadsdilemmat. Men deras situation fick en snabb vändning tack vare en annons på Instagram som dök upp i flödet.

– Jag såg en reklamannons på Instagram om OBOS och blev nyfiken på vad de hade att erbjuda, säger Vilmer. Vi blev medlemmar i OBOS, och kort därefter hittade vi den här lägenheten.

I dag bor bröderna i bostadsrättsföreningen Ampere i Nacka, strax utanför Stockholm.

– Det är nära naturen och vattnet, samtidigt som det tar två minuter till Nacka Forum och tio minuter in till stan med buss. Vår syster bor också här i Nacka. Sen har vi nära till pingisen som vi båda spelar, så vi kände att, ja, det här blir riktigt bra, faktiskt, säger Vilmer och skrattar.
Tvillingarna umgås i soffan
Bröderna har varit medlemmar i strax över ett år och har hunnit nyttja flera förmåner som ingår i medlemskapet.
Pingisrack på köksbordet
Pingis är en fritidsaktivitet som de båda spelar. Att ha nära till träningshallen ser bröderna som en stor fördel.
Vilmer äter frukost vid köksbordet
Köksbordet har blivit tvillingarnas favoritplats i hemmet. Här börjar och avslutar de dagen tillsammans.
Detaljbild på utdragen kökslåda
Två som delar allt – från hyran till dammtrasan. Livet som tvillingar under samma tak har sina fördelar.

Hjälp med kontantinsatsen

Som medlem i OBOS får du bland annat förtur till att välja lägenhet före andra och tillgång till trygga lösningar för bostadsköpet, som boköpsmodellen Deläga. Modellen lanserades 2021 och innebär att du köper minst halva lägenheten – men bor i hela. OBOS äger den resterande delen, vilket gör att såväl kontantinsatsen som bolånet halveras. Varje år har du dessutom möjlighet att öka på ditt ägande i bostaden.

– Det känns fint att kunna äga sin lägenhet, säger Axel. Nu äger vi ju egentligen bara halva bostaden, men det känns också som en trygghet att ha OBOS som delägare.

Läs mer om hur du kan halvera kontantinsatsen

Ett växande område

Ampere är den första bostadsrättsföreningen av tre att stå klar i OBOS satsning i Nacka. Under sommaren togs det första spadtaget för ett nytt kvarter – Nacka Nouveau.

– Det är ett väldigt roligt projekt som vi redan är stolta över. Nacka Nouveau sticker ut med sin tydliga identitet som är allt annat än generisk. Insidan blir toppmodern, medan utsidan får en klassisk arkitektur med genomtänkta detaljer, säger Sofie Blom, projektledare på OBOS.

Det är 261 nya bostadsrätter som kommer att ta plats intill kvarteret där tvillingarna bor. Totalt innefattar projektet fyra unika delar inspirerade av Art Nouveau.

– Vi har sett en extrem variation i nybyggnation där det mesta ska sticka ut och symbolisera sin tid. Nacka Nouveau sticker också ut, men på ett annat sätt. Det sirliga formspråket flörtar med sekelskiftet och med naturen runt omkring. Det är ett unikt område som vi vill att framtida boende ska känna sig stolta över, säger Sofie Blom.

Upptäck Nacka Nouveau

Visionsbild på Nacka Nouveau
Nacka Nouveau innefattar fyra nya hus – Galerie, Palais, Atelier och Couronne – vilka tillsammans ger plats för 261 nya bostadsrätter. Här finns allt från 1 till 5 rok, samtliga lägenheter med minst en balkong eller terrass. Nacka Nouveau är ett samarbete mellan OBOS och Bonava.

Få förtur till Nackas unika nya kvarter

Genom ett medlemskap i OBOS kan du, förutom unika medlemsrabatter och möjlighet att nyttja OBOS Deläga, även få förtur till att välja lägenhet före andra vid säljstart.

– Är man intresserad av något av husen i Nacka Nouveau ska man absolut bli medlem i OBOS. Ju längre intjänad medlemstid man har, desto större möjlighet har man att få den bostad man önskar. Så om man fastnar lite extra för något av husen är medlemskapet den smidigaste vägen till sin nästa drömlägenhet, säger Sofie Blom.

Bli medlem idag

Spara 200 kronor! Just nu bjuder vi alla nya medlemmar på årsavgiften för 2026.

Se filmen om tvillingarna som hittade hem tillsammans

5 anledningar att vara OBOS-medlem

  • Förtur att välja bostad eller tomt före andra vid säljstart
  • Möjlighet till ekonomisk trygghet i bostadsköpet - t.ex. halverad kontantinsats genom OBOS Deläga eller stöd vid dubbla boendekostnader.
  • Tillgång till exklusiva event, erbjudanden och rabatter – från hotellnätter till nöjesparker, försäkringar och inredning.
  • Möjlighet att överföra ditt medlemskap och din intjänade medlemstid till en familjemedlem, helt utan kostnad.
  • Genom ditt medlemskap bidrar du till att stötta viktiga projekt inom idrott och kultur för barn och unga.
  • Nathalie Wänblad: Text
  • Denise Lissert: Foto

Publicerad:

Uppdaterad:

Relaterade artiklar

  • William och Linnea valde lugnet i Västervik – från Stockholm till Brf Havsbrisen

    Hemma hos

    Närheten till naturen, havet och gemenskapen i Brf Havsbrisen blev avgörande när William och Linnea lämnade storstadspulsen bakom sig. Nu har de hittat hem i ett nyproducerat parhus – med OBOS som trygg partner hela vägen.

  • Så löste Johan förtur till sin första lägenhet

    Hemma hos

    I våras flyttade Johan, 28, in i sin allra första bostadsrätt. Men till skillnad från många andra debutanter på Storgöteborgs bostadsmarknad kunde Johan inleda sin bostadskarriär med en centralt belägen nyproducerad tvåa. Anledningen till denna gräddfil? Ett medlemskap i OBOS.

  • Vi bygger hem för - Britt-Marie

    Hemma hos

    På OBOS är vi stolta över att förverkliga bostadsdrömmar för alla åldrar i både Sverige och Norge. Men en bostad är ju så mycket mer än bara väggar och tak.