Tre föreningar i Vetlanda får stöd från OBOS Jubel
Tre föreningar i Vetlanda kommun har beviljats stöd från OBOS Jubel för satsningar som stärker barns och ungas fritid genom idrott, friluftsliv och scouting. Bäckseda IF, Friluftsfrämjandet i Vetlanda och Vetlanda UV-Scoutkår. Föreningarna delar på 160 000 kronor.
Publicerad
Tre föreningar i Vetlanda kommun har beviljats stöd från OBOS Jubel för satsningar som stärker barns och ungas fritid genom idrott, friluftsliv och scouting. Föreningarna delar på 160 000 kronor.
- Bäckseda IF bygger ett nytt bollförråd för sin växande ungdomsverksamhet
- Friluftsfrämjandet i Vetlanda förbättrar säkerheten i skidbacken genom nya skyddsmattor
- Vetlanda UV-Scoutkår renoverar sitt scoutförråd för att säkra framtida läger- och friluftsverksamhet
Projekten bidrar till tryggare miljöer och bättre förutsättningar för barn och unga att vara aktiva året runt i olika delar av kommunen.
– Vetlanda har en fin bredd av föreningsliv som vi är glada att få bidra till. Genom OBOS Jubel vill vi stötta initiativ som ger barn och unga möjlighet att röra sig, skapa och växa på sina egna villkor, säger Christian Alehagen, ansvarig för Varumärke och Samhällsansvar.
OBOS Jubel stöttar varje år föreningar och initiativ som skapar bättre förutsättningar för barn och unga att vara aktiva och känna tillhörighet i sin närmiljö.
För mer information kontakta gärna:
Bäckseda IF, Hans Ekstrand
070- 523 42 69
hans@ekstrandmaskin.se
Friluftsfrämjandets lokalavdelning i Vetlanda, Elisabeth Thureson
070-595 99 25
Elisabeth.thureson@thureda.se
Vetlanda UV-Scoutkår, Herman Swahn
073-334 28 46
Swahn.herman@gmail.com
Karin Hellgren, chef Kommunikation och Varumärke OBOS
073-068 40 04
karin.hellgren@obos.se