Säljstart för tolv bostadsrätter i Helsingborg
Myresjöhus bygger tolv bostadsrätter i det havsnära samhället Rydebäck. Projektet har fått namnet Brf Guldholmen.
Publicerad
Brf Guldholmen är säljstartat. Myresjöhus bygger tolv bostadsrätter i det havsnära samhället Rydebäck.
Rydebäck är ett litet samhälle med cirka 6000 invånare, beläget cirka en halv mil från Helsingborg. Utbyggnaden av samhället påbörjades på 1960-talet och idag är Rydebäck ett av landets största villaområden.
Myresjöhus har erfarenhet av försäljning i området sedan tidigare – bland annat har man sålt tomter för styckehusbyggnation.
- Vi erbjöd åtta tomter som nu är slutsålda, berättar projektutvecklare Anders Borgqvist.
I denna nya satsning har man valt att sadla om och erbjuda bostadsrätter på 94 m² istället.
- Vi ser ett behov och en efterfrågan på just bostadsrätter, säger Anders. Och för oss är det viktigt att kunna erbjuda kunden det som efterfrågas.
De tolv bostadsrätterna uppförs som radhus och parhus med tillhörande förråd, och får ett härligt, havsnära läge.
- Att bo i bostadsrätt är nog sällan förknippat med sandstränder och grillplatser, skrattar Anders. Men det är så man kan sammanfatta Brf Guldholmen.
För mer information
Anders Borgqvist, projektutvecklare 0734-10 21 42