Hoppa till innehåll
Nyheter
  1. Startsida
  2. Om OBOS
  3. Nyheter
  4. Säljstart för Brf Påskagänget i Lund

Säljstart för Brf Påskagänget i Lund

Myresjöhus säljstartar 14 bostadsrätter i radhusformat i området Påskagänget i Lunds kommun.

Publicerad

Myresjöhus säljstartar 14 bostadsrätter i radhusformat i området Påskagänget i Lunds kommun.

Dalby är en tätort i Lunds kommun, belägen cirka 10 km ostsydost om Lund. Här uppför Myresjöhus 14 radhus i bostadsrättsform i området Påskagänget.

- Vi har tidigare byggt 1- och 2-planshus med upplåtelseformen äganderätt i området, och såg redan då en god efterfrågan, säger projektutvecklare Anders Borgqvist. Nu vågar vi oss på att bygga färdiga bostadsrätter, då vi ser en ökad efterfrågan på den typen av boende.

Radhusen byggs i ett plan om 94 m² boarea per lägenhet. Planlösningen är öppen med direktutgång till trädgården. Husets vinklar ger en levande känsla och skapar lä på uteplatsen. Till huset hör också ett förråd. Den färdiga bostadslösningen i kombination med Dalbys läge gör att Anders tror på en god försäljning.

- I Dalby finns gott om service, förskolor, skolor och härliga naturupplevelser. Så nu hoppas vi på ett stort intresse för dessa bostadsrätter, avslutar han.

För mer information

Anders Borgqvist, projektutvecklare, tel 0734-10 21 42